اعلام زمان ارائه طرح بانکداری بدون ربا در صحن علنی مجلس

 محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به بررسی طرح بانکداری بدون ربا در مجلس به خانه ملت گفت: کلیات طرح بانکداری بدون ربا در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و کمیسیون وارد جزییات این طرح شده است.

وی افزود: ظرف دو ماه آینده بررسی ها در کمیسیون اقتصادی اتمام می یابد و طرح بانکداری بدون ربا نهایی می شود و پایان نیمه نخست تابستان این طرح برای تقدیم به هیئت رییسه و بررسی در صحن علنی آماده می شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم بازنگری در قوانین بانکی و استفاده از فناوری‌های جهانی و تجربه به روز شده مسلمانان در این حوزه،ادامه داد: بخش‌هایی از این قانون مرتبط با مباحث فقهی و تدوین احکام بر اساس مبانی شرعی است که برای اصلاح و اسلامی کردن مسائل بانکی و انطباق آن با موازین اصلاحات لازم انجام شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه نحوه جذب منابع در طرح بانکداری بدون ربا متفاوت می شود،گفت:انواع سپرده ها، انواع تسهیلات و نحوه تسهیلات در طرح بانکداری بدون تغییرات عمده ای می یابد،رویکرد عقود اسلامی در این تغییرات کاملا دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه ریسک هایی که در سپرده گذاری و تامین مالی وجود دارد براساس قواعد علمی در این حوزه مدنظر قرار گرفته، افزود: در طرح جدید، اصلاح و کسب سود،روی سود و جریمه دیرکرد نیز اصلاح و تدابیری اتخاذ شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه در طرح بانکداری بدون ربا، شورای فقهی بر عملکرد بانک ها نظارت می کند،تصریح کرد:حوزه فعالیت بانک ها در طرح بانکداری بدون ربا تعریف شده و بانک ها دسته بندی های خاصی پیدا می کنند.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *