اعضای برجام در وین تأکید کردند آمریکا طرف توافق هسته‌ای نیست

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست کمیسیون مشترک برجام ظهر امروز (سه‌شنبه) به وقت تهران با حضور هیأت‌های ایران و نمایندگان گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشتند.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی در توئیتر با اشاره به نشست روز سه شنبه کمیسیون برجام در وین اتریش نوشت: «کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک امروز بار دیگر بر این اعتقاد مشترک مشارکت کنندگان خود تأکید کرد که آمریکا که از این توافق در ۸ مه ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) خارج شده، نمی‌تواند به عنوان مشارکت کننده در توافق هسته‌ای در نظر گرفته شود.تلاش (آمریکا) برای اسنپ بک باطل و بلااثر است».

وی ساعاتی پیش نیز در یک پیام توئیتری دیگر نوشت: «نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین نشان داد که شرکت کنندگان آن کاملاً به توافق هسته‌ای متعهد بوده و مصمم هستند که تمام تلاش خود را برای حفظ آن انجام دهند».

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز امروز سه‌شنبه در سخنانی اعلام کرد:» مسکو تلاش آمریکا برای اِعمال تحریم‌ها علیه ایران در ۲۰ سپتامبر را به لحاظ قانونی و حقوقی فاقد اعتبار و باطل می‌داند». و اینکه «مشارکت‌کنندگان در برجام یکصدا تلاش آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران را رد کرده‌اند. ما باید با دولتی در آمریکا مقابله کنیم که عقل سلیم را انکار کند».

وی در ادامه افزود: «ما این درخواست آمریکایی‌ها را از نظر قانونی بی‌اعتبار می‌دانیم، این موضوع (درخواست آمریکا برای بازگرداندن خودکار تحریم‌های ضدایرانی) بدون در نظر گرفتن یا بهتر بگوییم حتی با انکار کاملِ این واقعیت است که برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از نظر ما یک کلّ واحد هستند؛ لذا آمریکا که خود را از شرکت کنندگان در توافق هسته‌ای خارج کرده است، خود را از فرصت استفاده از حقوق پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ نیز محروم کرده است».

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *