اصرار بر اجرای طرح «بایوجمی» کار دست محیط زیست داد/ ورود دادستانی انزلی به یک پروژه مخرب

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در میان اکوسیستم‌های مختلف، تالاب‌ها از جمله محیط‌هایی هستند که فواید فراوانی را برای زندگی بشر دارند.

این پهنه‌ها به‌عنوان مولد‌ترین پهنه‌های زیستی به‌واسطه تعاملات بیولوژیكی و شیمیایی میان خاک، آب، گیاهان و جانوران موجب ذخیره‌سازی آب، كاهش آثار مخرب سیل، تثبیت خطوط ساحلی و مهار فرسایش و پالایش آب، منبع غنی ذخایر ژنی، گیاهی و جانوری است به‌طوری‌که براساس یافته‌ها از میان ۲۰ هزار گونه مختلف ماهی در جهان بیش از ۴۰ درصد آنها در تالاب‌ها زندگی می‌کنند.

با توجه به اهمیت تالاب‌ها معاهدات بین‌المللی مختلفی برای حمایت از آن تشکیل شده است که یکی از مهم‌ترین آنها کنوانسیون رامسر است که در آن نسبت به اهمیت و ارزش زیست محیطی تالاب‌ها و ضرورت حفاظت از این پهنه‌های آبی تأکید شده است.

در این میان کشور ما با داشتن ۲۲ تالاب بین‌المللی در رتبه هجدهم کشورهایی است که از این ظرفیت طبیعی و زیست محیطی در جهان برخوردار هستند.

 از ۲۲ تالاب کشور، تالاب انزلی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تالاب‌های طبیعی کشور محسوب می‌شود، این تالاب با وسعتی حدود ۳۷۴ هزار هکتار بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ نوع ماهی و صدها گونه گیاهی را در اکوسیستم خود جای داده است، اما بی‌توجهی‌ها نسبت به این محیط باارزش باعث شده این عرصه با آسیب‌های جدی مواجه شود.

حمید سرخیل، عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با وضعیت تالاب انزلی می‌گوید: مسائلی مانند به‌هم خوردن ورودی و خروجی تالاب، احداث جاده کنارگذر، زهکشی و تغییر کاربری تالاب، تصرفات غیرقانونی زمین‌های اطراف آن، تالاب انزلی را به شاخص تالاب‌های در حال فرواُفت شدید تبدیل کرده است.

وی خاطرنشان می‌کند: ورودی ۵۰۰ میلیون تن رسوب، تخلیه ۳۰۰ میلیون تن فاضلاب شهری، ۱۵ هزار تن کود شیمیایی، ۴ هزار لیتر سموم کشاورزی و جاری شدن فاضلاب حدود ۵۰ کارخانه به تالاب در سال از مواردی است که حیات تالاب انزلی را با تهدید جدی مواجه کرده و منجر به کاهش جمعیت زنده در حال زیست تالاب شده است. (بیشتر بخوانید)

آسیب‌های وارد آمده به این تالاب در طول سال‌ها سبب شده هم‌اکنون این تالاب به‌عنوان تالاب در معرض خشک شدن و نیازمند مراقبت شناخته شود، برهمین اساس اخیراً اقداماتی در راستای احیای این تالاب انجام گرفت که این طرح به طرح زیست پالایی تالاب انزلی به روش «بایوجمی» معروف است.

این طرح از زمان آغاز با نگرانی‌هایی به‌واسطه استفاده از نانو ذرات تیتانیوم از سوی طرفداران محیط زیست به‌دنبال داشت.

گفته می‌شود استفاده از این ماده در تالاب سبب می‌شود نانو ذرات اکسید تیتانیوم در آب حل‌نشده و بعد از فرآیند تصفیه به شکل رسوب در کف ته‌نشین می‌شود و در طول دوره احیا به بافت زنده آبزیان ورود پیدا کرده که حتی احتمال سرطان‌زا بودن آن و انتقال آن به انسان نیز وجود دارد هرچند مدیرکل محیط زیست گیلان میزان استفاده از تیتانیوم را در این طرح در حد پایینی دانسته و سرطان‌زا بودن آن را رد کرده بود.

در همین خصوص عبدالرضا کرباسی مسئول ارزیاب اجرای بایوجمی و طرح احیای انزلی نیز اخیراً اعلام کرده بود ملاحظاتی که درباره سرطان‌زا بودن ماده مورد استفاده در احیای تالاب انزلی گفته می‌شود صحت ندارد. مسأله‌ای هم که به اشتباه در رسانه‌ها منعکس شده استفاده از  نانو دی‌‌اکسید تیتانیوم در طرح بایوجمی است که این موضوع به اشتباه مطرح شده و ماده مورد استفاده دی‌اکسید تیتانیوم است و آسیبی به گونه‌های گیاهی و جانوری تالاب وارد نمی‌کند.

به‌نظر می‌رسد حرف‌ها و حدیث‌ها و احتمال سرطان‌زا نبودن مواد مورد استفاده در این طرح به اثبات نرسیده به‌طوری‌که روز گذشته دادستان بندرانزلی دستور توقف اجرای طرح بایوجمی را صادر و علیه مجریان و مسئولان طرح اعلام جرم کرد.

دادستان، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، فرشید سهیلی مجری طرح بایوجمی در تالاب انزلی و عبدالرضا کرباسی ناظر طرح بایوجمی به اتهام تخریب محیط زیست، تضییع حقوق بیت‌المال و نشر اکاذیب در خصوص این پروژه اعلام جرم کرد.

بنابراین گزارش طرح احیای تالاب انزلی یا همان بایوجمی روشی پرخطر شناخته شده و عدم شناخت کافی مجریان طرح از محیط تالاب را عامل ورود هزاران لیتر ماده سمی به تالاب انزلی دانسته است.

با توجه به این اتفاق معاونت حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست تا روشن شدن تکلیف این پرونده مسئولان مرتبط با این طرح را از هر مصاحبه و اظهارنظری منع کرده است.

انتهای پیام/۴۱۰۵/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *