از بیماری «ژیاردیاس» چه می‌دانید؟

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از healthline، ژیاردیاس نام یک نوع عفونت در روده کوچک است که از انگلی میکروسکوپی با نام ژیاردیا لامبیا نشأت می‌گیرد.

این بیماری مسری بوده و به‌واسطه ارتباط با افراد مبتلا منتقل می‌شود. این بیماری همچنین به‌واسطه خوردن و آشامیدن غذا و آب آلوده نیز قابل انتقال است.

حیوانات خانگی همچون سگ و گربه نیز می‌توانند نقش حامل این بیماری را ایفا کنند.

بنا بر اعلام مرکز بین‌المللی پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC) ژیاردیاس می‌تواند در هر نقطه‌ای از دنیا ظهور و بروز داشته باشد ولی احتمال شیوع آن در کشورهای در حال توسعه پرجمعیتی که فاقد شرایط بهداشتی مناسب و همچنین کنترل کیفیت آب هستند، بیشتر است.

علت بیماری ژیاردیاس چیست؟

انگل ناقل این بیماری در مدفوع انسان و حیوان یافت می‌شود. انگل ژیاردیا لامبیا همچنین در آب و خاک و همچنین موادغذایی آلوده وجود دارد و می‌تواند تا مدتی طولانی در خارج از بدن میزبان به حیات خود ادامه دهد.

شایع‌ترین روش ابتلا به این بیماری در آب است. آب آلوده علاوه بر آشامیدن می‌تواند در استخرها، آب رودخانه و دریاچه‌ها، پوشک و روان‌آب‌های کشاورزی رشد کند.

علائم ژیاردیاس چیست؟

نشانه‌های این بیماری انگلی ممکن است بین یک تا دو هفته پس از مواجهه خود را نشان دهد. شایع‌ترین نشانه‌ها عبارتند از: خستگی، حالت تهوع، مدفوع چرب، گرفتگی شکم، کاهش وزن، سردرد و …

راه‌های درمان ژیاردیاس چیست؟

در بیشتر موارد این بیماری به خودی خود برطرف می‌شود ولی در صورتی‌که این عفونت شدید باشد پزشکان برای درمان آن دارو تجویز می‌کنند.

از معروف‌ترین داروهای ضدانگل برای درمان ژیاردیاس که می‌بایست حتماً با تجویز پزشک مصرف شوند عبارتند از كیناكرین‌ و یا مترونیدازول‌.

منبع اصلی

انتهای پیام/۴۱۰۵/
 

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *