ادغام بانک ها و موسسات برای بزرگ شدن ترس ندارد

به گزارش بانک مردم به نقل از اخبار بانک، اولین جرقه ادغام بانک ها را ولی اله سیف در بازدید از خبرگزاری ایسنا زد.پس از آن نیز خبرگزاری مهر در گزارشی از ادغام برخی بانک ها با توافق نیروهای مسلح خبر داد.

در اخرین روز هفته گذشته نیز خبری مبنی بر مذاکره برای ادغام دو موسسه کوثر،ثامن و بانک مهر اقتصاد منتشر شد.هر چند که موسسه کوثر اصل مذاکره را تایید کرد اما بانک مهر اقتصاد به کل وجود چنین موضوعی را تکذیب کرده بود.

در حال حاضر بانک ها و موسسات بسیاری در کشور با عناوین مختلف اما با یک فرماندهی واحد فعالیت می کنند.بانک هایی چون مهر اقتصاد،انصار،قوامین،حکمت ایرانیان،موسسه کوثر و ثامن همگی تحت فرمان نیروهای مسلح هستند.

تاسیس این بانک ها و موسسات در یک برهه ای منطقی بود اما با گذشت زمان ثابت شد که همگی در یک خط حرکت می کنند هر چند با ظهر متفاوت.

از سوی دیگر تعدادی از این بانک ها در قیاس با بانک های بزرگ خصوصی داخلی و حتی نوع مشابه خارجی از کفایت سرمایه بسیار کمی برخوردار هستند و برای انجام ماموریت های خود با تنگنای مالی مواجه اند.

از سوی دیگر داشتن یک یا دو بانک قدرتمند با منابع عظیم مالی و کفایت سرمایه بالا و با کیفیت بهتر از داشتن چندین بانک کوچک و متوسط با توان پایین یا متوسط است.

ادغام در تمام دنیا وجود داشته و در ایران نیز نمونه هایی از آن را در سال های گذشته شاهد بوده ایم.بنابراین ادغام چند بانک و موسسه و تشکیل یک بانک بزرگ به نفع اقتصاد کشور، سپرده گذار،سهامدار و مردم است.

ادغام و تولد بانک های بزرگ موجب نفع بردن اقتصاد کشور از طریق سرمایه گذاری های کلان،سپرده گذار با افزایش اطمینان و اعتماد،سهامدار با رونق سهام خود و مردم نیز با تسهیل دریافت تسهیلات خواهد شد.

باید توجه داشت یک بانک وقتی می تواند از عهده اجرای نقش خود در اقتصاد کشور برآید که بتواند بدون اتکا به منابع بازار بین بانکی،منابع بانک مرکزی و روش هایی چون پرداخت نرخ سود بالا برای جذب سپرده به کار خود ادامه دهد.موضوعی که اکنون بسیاری از بانک ها از آن عاجز هستند.

تاخیر در برگزاری مجامع عمومی سالانه، تاخیر در ارایه اطلاعات مالی به بورس، عدم انتشار صورت های مالی طبق ابلاغیه جدید از سوی بانک مرکزی،ورود با جنگ نرخ سود بانکی برای جذب سپرده، عدم خروج از بنگاهداری و نبود توان مناسب مالی برای حضور در عرصه های بین المللی همگی از نبود نقدینگی و توان مالی مناسب بانک های کشور حکایت دارد.

برای همین سیاست ادغام بانک های همسو می تواند برای شروع کار زمینه تاسیس بانک های قدرتمند تر را فراهم کند.اگر این موضوع از سوی بانک مرکزی اجرا شود باید از بانک مرکزی برای قدرتمند کردن بانک ها و نظم بخشی به شبکه بانکی تقدیر و حمایت کرد.

از سوی دیگر خبرهایی نیز از ادغام برخی تعاونی های اعتبار با برخی موسسات اعتباری و ارتقای جایگاه موسسات موجود به بانک حکایت دارد.

بعنوان نمونه و طبق اطلاعات منتشر شده از سوی تعاونی وحدت، این تعاونی در حال آماده شدن برای ادغام با یک موسسه اعتباری است.گویا این موسسه اعتباری با انجام این ادغام جواز بانک شدن را خواهد گرفت.

همچنین باقی موسسات اعتباری نیز امسال با ادغام تعیین تکلیف خواهند شد.

اگر بانک مرکزی سیاست ادغام تعاونی های اعتباری در موسسات و ارتقای جایگاه موسسات موجود به بانک را اجرا کند شاهد یکدست شدن نظام بانکی خواهیم بود.

وجود موسسه اعتباری با چند محدودیت کوچک در کنار تعداد بالای بانک در کشور معنا ندارد و بهتر است که موسسات اعتباری با قبول چندین تعاونی راه بانک شدن را در پیش بگیرند.

امسال را می توان سال تحول در شبکه بانکی نامید.تحولی که اگر با برنامه ریزی درست و تدبیر همراه شود،شاهد تولد بانک های قوی که در داخل و خارج از کشور حرفی برای گفتن دارند خواهیم بود.

امسال شاهد حذف جمله ” موسسات فاقد مجوز ” از دایره لغات شبکه بانکی هم خواهیم بود که با این کار مردم و سپرده گذاران با اطمینان خاطر بیشتری به شبکه بانکی کشور اعتماد خواهند کرد.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *