احضار ۴ بانک به کمیسیون انضباطی بانک مرکزی

کسی  تاکنون درباره دلایل این احضار و جزئیات تخلفات احتمالی بانک ایران زمین توضیحی نداده، ولی عموما کمیسیون انضباطی بانک مرکزی به تخلفات مالی و پولی بانکها رسیدگی می کند.

بانک مرکزی در ابتدای حضور دولت یازدهم، بخشنامه ای صادر کرده بود و برخی از عملکردهای رایج بانکی را به عنوان تخلف برشمرد و اعلام کرد در صورتی که این تخلفات از سوی بانکها انجام شود، مسئولان بانکهای متخلف به کمیسیون انضباطی معرفی می شوند.

بر اساس این بخشنامه بانکها موظف به نظارت دقیق بر روی افتتاح حساب بدهکاران بانکی شده اند تا جایی که از خدمات بانکی محروم می شوند. بر این اساس نه تنها بانکها نظارت دقیقی بر روی افتتاح حساب مجدد بدهکاران بانکی دارند بلکه این کار توسط بانک مرکزی هم انجام می شود.

در عین حال تنبیهاتی برای مدیران شعبی که اقدام به افتتاح حساب به بدهکاران بانکی کنند در نظر گرفته می شود و این افراد به کمیسیون انضباطی معرفی می گردند. بر این اساس بانکها ملزم هستند که از بانک مرکزی، ثبت احوال و ثبت شرکت ها استعلام کنند.

از سوی دیگر اکثر تسهیلاتی که به صورت خرد از سوی بانکها به مشتریان خرد پرداخت می شود، دارای وثایق و ضمانت های جدی است؛ اما بانکی ها به این وضعیت توجهی نمی کنند و با عدم پرداخت سه قسط که شاید مبلغ آن به یک میلیون تومان هم نرسد به مشتریان نامه می زنند و به آنها نسبت به بازپرداخت تسهیلات هشدار می دهند.

بانکها در بیان دلایل این اقدام مطرح می کنند که مشتریان در صورتی که تا سه قسط خود را پرداخت نکنند، بر اساس نرم افزاری که در نظام بانکی تهیه شده در لیست بدهکاران بانکی قرار می گیرند، با این وجود این موضوع در پایان هر سال تشدید می شود و بانکها اقدام به جمع آوری و وصول مطالبات خود از مشتریان می کنند.

بانک مرکزی

منبع: خبرگزاری موج

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *