اجازه نمی‌دهیم کسی در روابط ایران و عراق دخالت کند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر امروز پس از دیدار و گفتگو با «محمدعلی الحکیم» همتای عراقی خود در بغداد در نشست خبری مشترک با خبرنگاران به جزئیات دیدار خود با وزیر خارجه عراق اشاره کرد و گفت: در مذاکرات امروز ۱۰ عنوان کلی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و دیدگاه بسیار نزدیکی بین دو کشور در بسیاری از زمینه ها وجود داشت. 

وی افزود: روابط دو جانبه در حوزه های مختلف تجاری، سیاسی و مردمی، گردشگری سلامت و عتبات عالیات،تحولات منطقه ای و همکاری در سازمان های بین المللی از جمله محورهای بحث شده در این دیدار بود.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: تصمیم گرفته شد،کمیته مشترک برای استفاده از اروندرود و شط العرب را هر چه سریع‌تر تشکیل و اعضای کمیته را به یکدیگر معرفی کردیم تا بتوانند کار را شروع کنند.

ظریف، رایزنی پیرامون مسائل منطقه را محور دیگر مذاکره با همتای عراقی عنوان کرد و با بیان اینکه پیرامون ضرورت بازگشت حاکمیت در کل اراضی سوریه و مقابله با تروریسم در سوریه و حمایت از دولت سوریه گفتگو کردیم،گفت: از تلاش دولت عراق برای عادی سازی در روابط دولت سوریه با جامعه عرب استقبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین از روند صلح و جلوگیری از ادامه خونریزی در یمن حمایت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه گفت:جمهوری اسلامی ایران سیاست‌های صهیونیستی و حمایت از سیاست‌های صهیونیستی را خطر اصلی برای منطقه می‌داند از این رو معتقدیم همه باید یکپارچه از آرمان فلسطین و مردم فلسطین حمایت کنیم.

ظریف با بیان اینکه ایران و عراق دارای تاریخ مشترک هستند،تاکیدکرد: هرساله مردم عراق میزبان میلیون ها ایرانی و مردم ایران نیز میزبان میلیون ها عراقی هستند و این نشان می دهد که روابط،بسیار مستحکم است؛روابط ایران و عراق به زیان هیچکس نیست بنابراین اجازه دخالت در آن را به کسی نمی دهیم.

 

Let’s block ads! (Why?)

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *