اتحادیه اروپا خواستار آتش بس و ازسرگیری گفتگوهای صلح در لیبی شد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزرای خارجه کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بطور مشترک خواستار برقراری آتش بس در لیبی شدند و از طرفهای درگیر در این کشور آفریقایی خواستند که گفتگوهای صلح را ازسر گیرند.

در بیانیه مشترک این وزرای خارجه اروپایی که روز شنبه منتشر شد، آمده است: «ما خواهان آنیم که یکصدا و متحد با رأی و نظر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و استفانی تورکو ویلیامز، نماینده ویژه و موقت سازمان ملل در لیبی خواستار آتش بس بشردوستانه در لیبی شویم».

در ادامه این بیانیه که به امضای «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه و «لوئیجی دی مایو» و «هیکو ماس» همتایان ایتالیایی و آلمانی وی رسید، آمده است: «ما از تمام بازیگران لیبی می خواهیم که با الهام از روح همبستگی در ماه مبارک رمضان ازسرگیری گفتگوها برای یک آتش بس حقیقی را آغاز کنند».

گفتنی است که کشور نفت خیز و آفریقایی لیبی از سال ۲۰۱۱ و در پی سرنگونی رژیم معمر قذافی درگیری یک جنگ داخلی و ویرانگر شده است. در این میان جبهه جنگ میان دو نیروی رقیب تقسیم شده است: دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت ترکیه است؛ و طرف دیگر، مجلس نمایندگان متحد با ژنرال «خلیفه حفتر» و ارتش ملی لیبی در شهر طبرق که از پشتیبانی امارات متحده عربی و مصر برخوردار است.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *