ابراز بی‌اطلاعی لبنان از مقصد نفتکش «آدریان دریا»

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

ابراز بی‌اطلاعی لبنان از مقصد نفتکش «آدریان دریا»به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان، در گفتگو با خبرگزاری رویترز از اینکه نفتکش ایرانی آدریان دریا راهی بنادر این کشور است، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

او گفت: «به ما  اطلاع‌رسانی نشده است که نفتکش ایرانی آدریان دریا عازم (لبنان) است.»

ساعتی پیش مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، اعلام کرد مقصد نفتکش مذکور بنادر لبنان است.

دیروز نفتکش توقیفشده ایرانی در جبل‌الطارق که اخیرا آزاد شده، بار دیگر مسیر خود را تغییر داد و از بندر مرسین ترکیه دور شد. پیش از این گفته می‌شد مقصد نهایی محموله نفت‌کش غول‌پیکر ایرانیِ آدریان دریا (گریس-۱) بندر مرسین ترکیه است.

۱۳ تیرماه مقامات منطقه جبل‌الطارق که تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد، در اقدامی که از سوی مقامات کشورمان راهزنی دریایی خوانده شد، نفتکش گریس ۱ (که بعدا به آدریان دریا تغییر نام داد) را که حامل محموله نفتی ایران بود، به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، در نزدیکی آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند. به گفته جوزف بورل، وزیر خارجه اسپانیا، نیروی دریایی انگلیس به درخواست آمریکا این نفتکش حامل نفت ایران را توقیف کرده است.

نفتکش آدریان دریا که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران است، بیش از شش هفته در توقیف جبل‌الطارق بود. دولت محلی جبل‌الطارق سرانجام علی‌رغم کارشکنی‌های آمریکا اجازه داد این نفتکش منطقه را ترک کند. (اینجا)

این نفتکش غول‌پیکر در حالی آزاد شد که دولت آمریکا رسما از جبل‌الطارق خواسته بود به توقیف آن ادامه دهد. همچنین وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به یونان و دیگر بنادر مدیترانه هشدار داد که در صورت میزبانی از این نفتکش، ممکن است با تحریم روبه‌رو شوند.

انتهای پیام/

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *