آیا ویروس کرونا جهش یافته است؟

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا،ویروس‌های کرونا یک دسته بزرگ از ویروس‌ها را شامل می‌شوند. بعضی از ویروس‌های این دسته در انسان بیماری ایجاد می‌کنند و سایر آنها در حیواناتی مثل خفاش‌ها، شترها، و گربه‌های دیده شده‌اند. ویروس‌های کرونای انسان معمولاً بیماری ملایمی مثل سرما خوردگی ساده ایجاد می‌کنند.

ویروس‌های کرونای حیوانی به ندرت تکامل پیدا می‌کنند تا انسان‌ها را مبتلا کرده و عفونی کنند و بین انسانها پخش شوند و بیماری‌های شدیدی را ایجاد کنند. اما در طول چند سال گذشته نمونه‌هایی از بیماری‌های واگیردار مثل (Severe Acute Respiratory Syndrome) با نام سارس که یک سندروم تنفسی شدید بود در سال ۲۰۰۲ و(Middle East Respiratory Syndrome) با نام مرس نیز در سال ۲۰۱۲ ظاهر شد.

از زمان شیوع کروناویروس در جهان تا امروز بیش از ۴۳۵ هزار نفر در بیش از ۱۶۰ کشور جهان به این ویروس مبتلا و نیز ۱۹ هزار و ۶۱۸ نفر بر اثر ابتلا جان خود را از دست داده‌اند. این موضوع باعث شد تا بسیاری از کشور‌ها و حتی مقامات بین‌المللی مانند سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با آن وارد صحنه شوند.

از طرف دیگر کشور ما نیز از کرونا در امان نماند و حدود یک ماه پیش اولین مورد ابتلا به کرونا در ایران اعلام شد. تا این لحظه حدود ۲۷هزار و ۱۷ نفر مبتلا در کشورمان بستری شدند که از این تعداد ۹ هزار ۶۲۵ نفر بهبود یافته و متاسفانه ۲هزار و ۷۷ نفر جان خود را از دست دادند.

با شیوع کرونا ویروس و اعلام آمار‌های رسمی کشور‌های جهان برخی‌ها این تصور را دارند که این ویروس جنگ بیولوژیک آمریکا است و در همین راستا مطالبی را مطرح کردند.

در شرایطی که در رسانه‌های غربی کماکان کشور چین و مشخصاً شهر ووهان به‌عنوان مبدأ شیوع ویروس کرونا معرفی می‌کنند، اخیراً فعالان شبکه‌های اجتماعی در چین و و همچنین برخی مقامات این کشور، تردیدهایی را در این زمینه مطرح کرده‌اند. آنها اخیراً با ارائه شواهدی خواستار بررسی احتمال شیوع این ویروس از آمریکا به چین و سایر کشورها شده‌اند؛ البته آنها فعلاً درباره احتمال اینکه ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیک ساخت آمریکا باشد، مستقیماً اظهارنظر نمی‌کنند.

سابقه سیاه آمریکا در استفاده از جنگ بیولوژیک در مقاطع مختلف باعث شده است تا انگشت اتهام ایجاد کروناویروس جهش یافته به سوی آنها دراز شود. جنگ بیولوژیک شیوه‌ای است که ایالات متحده حداقل در هفت دهه اخیر استفاده از آن را علیه کشور‌هایی که منافع این کشور را به خطر می‌اندازد در دستور کار خود قرار داده که اوج بکارگیری این شیوه نیز به جنگ آمریکا با ویتنام و پس از آن بازمی‌گردد.

سخنگوی وزارت خارجه چین چند رو پیش در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «اولین بیمار مبتلا (patient zero) در آمریکا کی شناسایی شد؟ چه‌تعداد از مردم آلوده شدند؟ نام بیمارستان‌ها [محل نگهداری افراد آلوده] چیست؟ ممکن است ارتش آمریکا این بیماری همه‌گیر را به ووهان چین آورده باشد. شفاف باشید! آمارهای خود را علنی کنید! شما به ما یک توضیح مدیون هستید!»

«ایگور نیکولین» دانشمند و زیست‌شناس روسی که سابقه فعالیت در کمیته سلاح بیولوژیک روسیه را در کارنامه دارد، جزو کارشناسانی است معتقدند شیوع ویروس کرونا در جهان یک مسئله تصادفی نبوده و احتمالاً آمریکا عامل انتشار این ویروس بوده است.

ولادیمیر ژیرینفسکی نائب رئیس دومای روسیه، آمریکا را عامل اصلی انتشار ویروس کرونا در چین معرفی کرد. او ضمن سخنرانی در جمع دانش آموزان و معلمان در موسسه تمدن جهانی گفت: آیا این کرونا ویروس یک ویروس جدید است یا یک فتنه؟ آمریکا همان مقصر است. اقتصاد! آمریکایی‌ها می‌ترسند که نتوانند بر چین غلبه کنند یا حداقل هم‌سطح آن باشند.

نیکلاس مادورو؛ رئیس جمهور ونزوئلا از دیگر افرادی بود که آمریکا را به انتشار عمدی ویروس کرونا متهم کرد و در یک سخنرانی ملی گفت: تحلیل‌های بین المللی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ویروس جدید کرونا ممکن است با هدف جنگ بیولوژیکی علیه چین و اقتصاد این کشور ایجاد شده باشد.

گرچه بسیاری از مردم و حتی سیاستمداران در کشورهای مختلف دنیا به این مسئله باور دارند اما تاکنون ازنظر علمی تأیید نشده و برخی دانشمندان بزرگ دنیا نیز تئوری دست‌کاری ژنتیکی این ویروس را رد کرده‌اند. به گفته متخصصین گرچه امکان دست‌کاری ژنتیکی این ویروس بالقوه وجود دارد؛ اما اثبات دست‌کاری کار بسیار سختی است. حتی اگر ویروس کرونا براثر دست‌کاری ژنتیکی باشد، اثبات علمی آن به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.

در کنار اظهار نظر مقامات سیاسی کشورهای مختلف، بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران در این حوزه در حال بررسی جوانب مختلف این ویروس هستند و اظهار نظرات مختلفی هم درباره اینکه آیا این ویروس جهش یافته است یا نه همچنان مطرح است. با این حال، مقامات مختلف همچنان سعی دارند که تا زمانی که حقیقت امر کاملاً روشن نشود، از متهم کردن آمریکا به استفاده از ویروس کرونا به‌عنوان یک سلاح بیولوژیک خودداری کنند.

انتهای پیام/۴۰۲۸/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *