آیا نخ دندان برای بهداشت دندان‌ها و لثه مفید است؟

خبرگزاری تسنیم: نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد برخلاف تصور اغلب افراد، استفاده از نخ دندان همراه با مسواک تاثیر چندانی در سلامت دندان‌ها و لثه ندارد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، بر خلاف توصیه پزشکان که همواره توصیه می‌کنند که  باید هروز برای ممانعت از ابتلا به بیماری‌های لثه از نخ دندان استفاده کرد، اما هیچ مدرکی مبنی بر مفید بودن این کار ارائه نشده است.

با اینکه دستورالعمل‌های رژیمی طی سالهای اخیر همواره به شهروندان این کشور توصیه کرده‌اند از نخ دندان استفاده کنند اما در سال ۲۰۱۵ دیگر این موضوع مطرح شد چرا که بر اساس قوانین ایالات متحدۀ امریکا، توصیه‌های درج شده در دستورالعمل‌های عمومی باید بر اساس یافته‌های علمی باشد.

طبق این گزارش، دولت آمریکا نیز با تائید این مطلب اعلام کرده است که  هرگز دربارۀ تأثیر استفاده از نخ دندان تحقیق علمی صورت نگرفته است!

بررسی جدیدترین تحقیقات انجام شده در رابطه با استفاد هم‌زمان از مسواک و نخ دندان نیز گویای این مطلب است که مطالبی که در رابطه با فایده نخ دندان منتشر شده بسیار ضعیف و غیرقابل اعتماد هستند.

با این وجود، گروه‌های حرفه‌ای و متخصص همچون انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) و آکادمی پریودنتولوژی این کشور که شامل متخصصان بیماری‌های لثه و کاشت دندان هستند، برای اثبات ادعای خود مبنی بر اینکه نخ دندان از ایجاد پلاک، التهاب زودرس لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند، به تحقیقات دیگر استناد کرده‌اند.

با این حال انجمن دندان‌پزشکی کانادا استفاده از مسواک و نخ دندان را دو مورد از مهمترین راه‌های مراقبت از دندان می‌داند.

یک دندانپزشک آمریکایی که در این رابطه مورد پرسش قرار گرفته می‌گوید: “اگر محققان تمرکز خود را روی افرادی که بیش از همه در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارند، می‌گذاشتند، تأثیر استفاده از نخ دندان روشن‌تر می‌شد”.

وی همچنین به کسانی که به بیماری‌های «پریودنتال» (بیماری بافت‌های نگهدارنده دندان‌) مبتلا هستند، توصیه کرد به طور دائم از نخ دندان استفاده کنند.

وی گفت:”نخ دندان تنها وسیله‌ای است که بین دو دندان که فاصله اندکی با هم دارند، قرار می‌گیرد و بین آنها را تمیز می‌کند”.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *