آیا سفر هفتم «بانوی سبز» به خوزستان متفاوت است؟

خبرگزاری تسنیم: امروز برای هفتمین بار سفر معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست به خوزستان رقم می‌خورد. در حالی که آمار روزهای خاکی خوزستان تقریبأ ۷۰ برابر است. آمدن- دیدن- کلنگ زدن و به نوعی طفره رفتن از سئوالات خبرنگاران که دغدغه مردم است، خلاصه‌ای از سفرهای بانو ابتکار به خوزستان است.

شرایط نیمه بحرانی رودخانه کارون و آینده مبهم این رودخانه، وضعیت اسفناک هوا در خوزستان که از یک سو دستخوش آلاینده‌های صنعتی شده و از سوی دیگر محاصره ریزگردها فرصت نفس راحت کشیدن بر خوزستان‌ها را اندک ساخته، اولویت‌هایی است که درباره آن‌ها تا کنون جواب درستی از رئیس سازمان محیط زیست گرفته نشده است.

وضعیت قابل توجه تالاب‌های خوزستان که به منشأهای گردو خاک داخلی تبدیل شده موضوع مهمی است که بعد از ۶ سفر رئیس سازمان محیط زیست تاکنون برطرف نشده است و بحث اینجاست که اگر به دلیل وجود داعش توان حل مسائل مربوط به منشأهای خارجی را ندارید بر شعر ” از ماست که بر ماست” خط بطلان بکشید و با تدبیر مسائل مرتبط  منشأهای داخلی را حل کنید.

تالاب‌ها به نفس نفس افتاده‌اند و حتما روزی که قایق بانو ابتکار غرق شد و وی لحظات پر اضطرابی را در انبوهی از آب به سر برد، متوجه شده است که بی‌نفسی چقدر سخت است. بهره‌برداری‌ها و حفاری‌های شرکت نفت در سکوت سازمان حفاظت از محیط زیست عرصه را بر تالاب‌های خوزستان تنگ کرده و گرد پیری را بر چهره این سرمایه‌های استان نشانده است.

سه سال است که از پاییزهای دردسر ساز می‌گذرد و هر سال به علت دلایل نامشخص عده زیادی از مردم استان با مشکلات تنفسی روبه‌رو و راهی بیمارستان‌ها می‌شوند، امسال نیز این پاییز ترسناک در راه است و هنوز راه حل و چاره‌ای برای این مشکل یافت نشده و یا شاید نمی‌خواهند یافت شود.

 بارها علمای استان اعلام کرده‌اند که این کار( انتقال آب رودخانه کارون به دیگر استان‌ها برای مصارف صنعتی، کشاورزی و حتی پرورش ماهی با وجود اینکه کشاورزان خوزستانی با محدودیت کشت مواجه‌اند و مجوز پرورش ماهی به خوزستانی‌ها داده نمی‌شود) ظلم، اجحاف و زورگویی به خوزستان است ولی گویا برخی مسئولان بالا دستی و کشوری از زورگویی بدشان نمی‌آید که همچنان بر موضوع انتقال آب پافشاری می‌کنند.

بهرحال در آن ۶ سفر قبلی خبر خوشحال کننده و کارآمدی از طرف رئیس سازمان محیط زیست به خوزستانی‌ها داده نشد ولی شاید هفتمین سفر وی همان هفت مقدسی باشد که دربردارنده اخبار مطلوب و چاره‌ساز برای این روزهای مردم خوزستان است، شاید…

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *