آمریکا تکلیف فروش‌ نفت‌ ایران را یکسره می‌کند| پایان معافیت ۸ کشور برای خرید نفت از ایران؟| بازارهای جهانی نفت منتظر اعلام تصمیم ترامپ

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

آمریکا سال گذشته به ۸ کشور خریدار نفت ایران، معافیت از تحریم‌های نفتی را اعطا کرده بود

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد، یک سال بعد از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام، وزارت خارجه این کشور قرار است اعلام کند که همه کشورها مجبور هستند به طور کامل واردات نفت از ایران را به پایان برسانند یا از طرف واشنگتن هدف تحریم قرار گیرند.به گزارش این روزنامه آمریکایی، این تصمیم در راستای اعمال فشار حداکثری علیه ایران به منظور پایان دادن به آنچه که آمریکا رفتارهای مخرب تهران خوانده است، می‌باشد.

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس بین الملل- روزنامه “واشنگتن پست” روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد خبر عدم تمدید دوباره معافیت خرید نفت از ایران را مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه اعلام خواهد کرد. 

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ این روزنامه می‌نویسد: “پس از آغاز تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، یونان وایتالیا به مدت شش ماه از سوی دولت امریکا اجازه کسب کردند تا زمان پیدا کردن جایگزینی برای نفت ایران از ایران نفت وارد کنند. تا نزدیک دو هفته دیگر مدت زمان این معافیت محدود به پایان خواهد رسید. پیشتر “برایان هوک” مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه امریکا نیز گفته بود واشنگتن دیگر قصدی برای تمدید معافیت ندارد”. 

“واشنگتن پست” می‌نویسد به احتمال زیاد این تصمیم دولت ترامپ باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد چرا که پس از اعلام خبر عدم تمدید معافیت تحریمی علیه ایران قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت و به بشکه‌ای ۷۴ و ۳۰ سنت رسید. 

این روزنامه در پایان می‌نویسد: “گزارش شده برخی کشورها از جمله ترکیه در حال بررسی ایجاد یک سازوکار جدید تجاری با ایران هستند که مشابه با سیستم “اینس‌تکس” اروپایی عمل کند. “اینس‌تکس” کوتاه‌ شده عبارتی انگلیسی به معنی “ابزار حمایت از مبادلات تجاری” نام نهاد تازه‌ای است که آلمان، فرانسه و بریتانیا برای کاهش اثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران راه‌اندازی کرده‌اند. با این حال هنوز مشخص نیست این سازوکار تا چه اندازه کارایی خواهد داشت”.

آمریکا تکلیف فروش نفت ایران را یکسره می‌کند| پایان معافیت 8 کشور برای خرید نفت؟| بازارهای جهانی منتظر تصمیم ترامپ

نوامبر سال گذشته، وزارت خارجه آمریکا معافیتهای ۱۸۰ روزه‌ای را به ۸ کشور خریدار نفت و میعانات ایران ارائه کرده بود تا در این فاصله به دنبال منابع جایگزین غیر از نفت ایران باشند. این مهلت در حال به پایان رسیدن است و دوم مه ۲۰۱۹ تمام خواهد شد.

واشنگتن پست می‌گوید که پایان دادن به معافیتهای تحریمی علیه ایران باعث پیچیده شدن بازار جهانی نفت خواهد شد چرا که بازارهای جهانی منتظر اعلام تصمیم ترامپ در زمینه تمدید یا عدم تمدید معافیتها است.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که اختلال در بازار نفت به دو دلیل حداقلی خواهد بود؛ اول اینکه در حال حاضر عرضه بیش از تقاضا است و دوم اینکه پامپئو قرار است اعلام کند که کشورهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی متعهد به ایجاد تعادل در بازار نفت هستند. ترامپ روز پنج شنبه در همین زمینه با «محمد بن زاید آل نهیان» شاهزاده اماراتی صحبت کرده بود.

این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش داد، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایده «واردت صفر» نفت از ایران توسط مایک پامپئو ارائه شده است. وی این سیاست را در هماهنگی کامل با رئیس جمهور پیش برده و همه گامهای آن در تماس نزدیک با ترامپ اتخاذ شده است.

این مقام آمریکایی همچنین گفته، به خاطر اینکه تصمیم عدم اعطای معافیتهای بیشتر قطعی شده است ما اکنون می‌توانیم سیاست «واردات صفر» را اعلام کنیم.  

این مقامات آمریکایی همچنین به اظهارات اخیر «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اشاره کردند که هفته پیش گفته بود، «اعطای معافیتها طی سال ۲۰۱۸ مناسب بود چرا که نگرانیهایی راجع به افزایش قیمت نفت وجود داشت. در سال ۲۰۱۹ اوضاع متفاوت است، ما پیش بینی می‌کنیم که عرضه بیش از تقاضا باشد و شرایط بازار بهتر است بنابراین می‌توانیم سیاست واردات صفر را پیش ببریم.»

اظهارات مقامات آمریکایی در حالی بیان می‌شود که قیمت جهانی نفت طی هفته‌های گذشته روند صعودی داشته است و برخی کشورهای خریدار نفت ایران به دلایل ویژگیهای نفت ایران و وابستگی به خرید نفت از ایران به دنبال مذاکرات فشرده با مقامات آمریکایی برای تمدید معافیتها هستند.

وزیر اقتصاد و تجارت ژاپن روز جمعه با اشاره به اهمیت خرید نفت از ایران تاکید کرده بود که توکیو تلاش می‌کند از تاثیر مضر تحریمهای آمریکا بر اقتصاد ژاپن اجتناب کند.

افزایش قیمت جهانی نفت به خاطر تحریم ایران

همچنین انتشار گزارشهایی درباره اینکه آمریکا قصد دارد معافیت های هشت کشور از تحریم نفت ایران را تمدید نکند بهای جهانی نفت را بیش از دو درصد افزایش داد.

بهای نفت خام برنت برای تحویل در آینده با ۲٫۵ درصد افزایش به ۷۳٫۷۷ دلار در بشکه دلار رسید.

به گزارش رویترز، بهای نفت خام «وست تگزاس اینترمیدیت» آمریکا برای تحویل در آینده نیز ۲٫۲ درصد افزایش یافت و به بشکه ای ۶۵٫۳۹ دلار رسید.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت سال گذشته با پشت پا زدن به تعهدات آمریکا از برجام خارج شد و تحریم هایی را که براساس این توافق برداشته شده بود بازگرداند. 

آمریکا ادعا کرده بود که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما مجبور شد که هشت کشور را از این تحریم ها معاف کند.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *