آقای رئیس‌جمهور مدرسه بنگاه اقتصادی نیست!

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشجویی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، بیش از ۶۰۰ تشکل، کانون و انجمن علمی دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور به رئیس‌جمهور درباره خصوصی‌سازی آموزش‌وپرورش نامه نوشتند.

در ابتدای این نامه آمده است: مدت‌زمان بسیاری است که علی‌رغم وجود مشکلات متعدد معیشتی و اقتصادی در بین جامعه فرهنگیان کشور، این  قشر فرهیخته خالصانه و جهاد گونه در گوشه میهن عزیزمان به آینده‌سازان این سرزمین اسلامی، علم و ادب و فرهنگ می‌آموزند، به‌نحوی‌که امروزه  هر آنچه بدان افتخار می‌شود حاصل مجاهدت‌های این عزیزان است؛ اما متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد این هستیم که با برخوردهای غلط و گاه ناجوانمردانه، جایگاه حرفه‌ای معلمان و نظام تعلیم و تربیت این مرزوبوم، خواسته یا ناخواسته مورد هجمه قرارگرفته و بیش‌ازپیش تضعیف می‌شود؛ به حدی که امروزه هر فردی به خود اجازه می‌دهد در خصوص این نظام پیچیده و این شغل حرفه‌ای اظهارنظر کرده و خود را دارای صلاحیت‌های مکفی برای تصدی آن‌هم بداند.

در ادامه آمده است: شما نیک می‌دانید، امروزه علم، تعلیم و تربیت از پیچیده‌ترین و تخصصی‌ترین علوم دنیاست، به‌نحوی‌که  متخصصان این حوزه نیز بدون کمک از دیگر متخصصان، به خود اجازه دخل و تصرف و یا ایجاد تغییرات غیرحرفه‌ای و یک‌باره را در نظام تعلیم و تربیت نمی‌دهند و تلاش می‌کنند در مسیر اهداف کلان و برنامه‌های کلان این حوزه که توسط جمعی از بزرگ‌ترین دلسوزان و متخصصان این نظام نگارش شده، گام بردارند؛ اما واقعاً برایمان جای تعجب است، چگونه صحبت‌های غیرحرفه‌ای و غیرتخصصی افرادی را که جز حساب‌ و کتاب مادی به چیز دیگری نمی‌اندیشند، در مجلس تکرار می‌نمایید؟!

در این نامه تصریح شده است: جناب آقای رئیس‌جمهور! در همه جای جهان مرسوم است زمانی که دم از هزینه می‌شود، پیش از آن باید به بهره‌وری و نتیجه حاصل از سرمایه‌گذاری نیز توجه کرد. به‌راستی دوستان اقتصاددان شما، این مهم را نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بدانند؟! آقای روحانی! بیانات شما در راستای تفاوت هزینه تعلیم و تربیت توسط دولت و مبحث خرید خدمت از بخش خصوصی قطعاً قابل‌توجه و واضح است، اما به‌راستی تفاوت‌های تربیتی این دو مدل به لحاظ کیفیت برای شما قابل‌توجه نیست؟ آیا تاکنون به پژوهش‌هایی که در این حوزه انجام‌شده است نگاهی انداخته‌اید؟ آیا ماجرای مدرسه غرب تهران از خاطرتان رفته است؟ آیا تدریس کل کتب درسی در دو ماه و تمسخر معلمین توسط نیروهای خرید خدمت را نشنیده‌اید؟ آقای رئیس‌جمهور! همان‌طور که پیشتر اشاره شد، آموزش و تعلیم و تربیت یک علم تخصصی است که انجام آن به‌خصوص در مقطع ابتدایی و کلاس‌های چندپایه تنها در توان متخصصین و کارشناسان این حوزه است که با کارورزی و مجاهدت، این فنون را آموخته‌اند، اما به‌راستی چطور می‌خواهید نیروی متخصص این حوزه را که امروزه در کشور بسیار اندک هستند، از بخش خصوصی تأمین کنید؟!

در پایان این نامه آمده است: این اتفاق تنها در صورتی ممکن است که هرکسی حقوق کمتری مطالبه کرد، ولو با هر تخصصی، به‌عنوان معلم به کار گرفته شود. البته ما پیشنهاد می‌دهیم همین مدل را نیز برای بهداشت و درمان‌ هم بکار گیرید و اجازه دهید هرکسی با هر تخصصی از فنی و مهندسی گرفته تا فیزیک و شیمی و علوم سیاسی، در حوزه سلامت مشغول به طبابت شود زیرا قطعاً با توجه به بحران بیکاری افرادی هستند که با یک‌دهم هزینه امروز، بهداشت و درمان را هم اداره می‌کنند و یا اینکه مجموعه هیئت دولت را نیز به همین سبک واگذار نمایید! که البته قطعاً بدانید و مطمئن باشید آسیب آن از خرید خدمت در آموزش‌وپرورش کمتر است. جناب آقای روحانی اگر سر سوزنی خود را مدیون معلمین خود و جامعه فرهنگیان کشور می‌دانید، به آموزش‌وپرورش مانند یک بنگاه اقتصادی نگاه نکنید.

انتهای پیام/۴۱۲۲/۴۱۱۸/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *