آذر و آبان پربارشی در انتظار ایران است/ ساخت و سازهای بی‌منطق زمینه را برای بروز سیل فراهم می‌کند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

احد وظیفه در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در خصوص شرایط بارندگی در پاییز و زمستان امسال گفت: طبق آمار و گزارشات سال‌های گذشته در کشور، مهر ماه پربارش نخواهد بود. البته در برخی از سال‌ها در مهر ماه نیز شاهد باران بودیم اما به‌طور کلی از نظر اقلیمی ماه مهر کم‌بارش است.

وی اضافه کرد: بر اساس مدل‌های پیش‌بینی هواشناسی و مدیریت اقلیمی، آبان و آذر ماه پربارشی در انتظارمان خواهد بود.

رئیس مرکز خشکسالی کشور با اشاره به اینکه در جنوب غرب کشور نیز بارندگی‌ها نرمال است، تأکید کرد: در مناطق شرقی و مرکزی کشور، بارندگی‌ها نرمال و گرایش به بیش از نرمال است.

وظیفه با اشاره به اینکه زمستان امسال بارندگی‌ها نرمال و با گرایش کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود، اضافه کرد: در ماه‌های دی، بهمن و اسفند در حوزه جنوب غرب، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و ایلام، بر اساس مدل‌های اقلیمی زمستان نرمال پیش‌بینی می‌شود.

«براساس گزارشات و اطلاعات هواشناسی، میزان بارندگی هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است. به‌طورمثال میانگین بارندگی در استان تهران ۲۶۰ میلیمتر است که اگر در یک سال این بارندگی به ۲۴۰ میلیمتر برسد می‌گوییم گرایش به کمتر از نرمال است و اگر بارندگی به ۲۹۰ میلیمتر برسد، گرایش به بیشتر از نرمال مطرح می‌شود.

اما وقتی در استان گیلان نرمال بارندگی یک هزار میلیمتر است، وقتی این بارندگی به ۹۰۰ میلیمتر برسد، گرایش به کمتر از نرمال رسیده است و اگر یک هزار و ۱۰۰ میلیمتر برای سال بارندگی تخمین زده شود، گرایش بیش از نرمال ثبت می‌شود. این در حالی است که میانگین سالانه هر استان و منطقه می‌تواند عدد مشخصی باشد.

به‌طور مثال می‌توان از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۸۰ به‌عنوان پایه میانگین انتخاب شود اما وقتی پایه میانگین از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۹۰ در نظر گرفته می‌شود، میزان میانگین نرمال تغییر می‌کند. در حال حاضر میانگین بارش پایه در کشور ما از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۵ در نظر گرفته می‌شود و به‌طور مثال در تهران، میانگین بارش ۲۶۳ میلیمتر تخمین زده شده است که در سال گذشته یعنی از اول مهر تا پایان شهریور ماه ۳۱۷ میلیمتر بارش در تهران ثبت شد که این میزان ۳۰ درصد بالاتر از نرمال بود.»

رئیس مرکز خشکسالی کشور خاطرنشان کرد: در زمستان امسال میزان بارندگی کمتر از سال گذشته خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا امسال شاهد وقوع سیل هستیم؟ گفت: میزان بارش نمی‌تواند ملاکی برای وقوع سیل باشد زیرا بسیاری از اوقات عوامل انسانی و ساخت‌وسازهایی که در راه سیلاب‌ها صورت می‌گیرد، می‌تواند منجر به سیل شود. در واقع سیل در برخی از مواقع ربطی به طبیعت ندارد و تغییراتی که ما در محیط ایجاد کرده‌ایم سبب وقوع سیل خصوصاً در مناطق کوهستانی می‌شود.

انتهای پیام/۴۰۸۷/۴۱۱۰/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *