آخرین اخبار زلزله آذربایجان‌شرقی/ دستور سردار سلامی برای رسیدگی فوری به وضعیت زلزله‌زدگان/ مدارس آسیبی ندیدند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوادث گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در زلزله‌ای که صبح روز گذشته با قدرت ۵٫۹ دهم ریشتر در ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه بامداد اتفاق افتاد نیمی از خانه‌های روستای ورنکش در شهرستان میانه تخریب شد.

تاکنون بیش از ۱۵۰ پس لرزه در ۳۰ روستای استان آذربایجان شرقی حس شده است.

در این زلزله ۵ نفر کشته و ۵۸۴ نفر هم مصدوم شدند.

اکنون بیش از ۳۰ خانواده‌ای که خانه‌هایشان به طور کل تخریب شده در اردوگاهی اسکان داده شدند.

روحانی در تماس با استاندار در جریان وضعیت زلزله زدگان قرار گرفت

حسن روحانی در پی وقوع این حادثه در ساعات ابتدایی روز جمعه در آذربایجان شرقی در تماس تلفنی با استاندار این استان در جریان ابعاد میزان خسارات وارده و وضعیت مصدومان قرار گرفت.

وی در این تماس تلفنی در خصوص امداد رسانی موثر و سریع به مناطق زلزله زده و آسیب دیدگاه این حادثه و رفع نیازهای فوری و ضروری زلزله زدگان دستورات لازم را صادر و بر آماده سازی همه امکانات از سوی دستگاههای مختلف در جهت تسریع در ارائه خدمات و امداد به حادثه دیدگاه و مصدومان تاکید کرد.

سپاه و بسیج به کمک زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی شتافتند

از اولین ساعات پس از وقوع زلزله تمام نیروهای بسیج و سپاه استان آذربایجان شرقی در مناطق زلزله زده حاضر و برخی از مصدومان را از زیر آوار نجات دادند.

همچنین سردار عابدین خرم، فرمانده سپاه آذربایجان شرقی به‌همراه تیم امدادرسانی سپاه و بسیج به محل مناطق زلزله‌زده اعزام شدند.

بالگردهای ارتش اعزام شدند

امیر سرتیپ دوم عیسی میرزایی، ارشد نظامی ارتش در استان‌های آذریایجان و اردبیل با اشاره به اینکه گردان‌های بلیات تیپ‌های متحرک هجومی ارتش در استان آذربایجان‌شرقی در حال امدادرسانی به مردم زلزله‌زده هستند، اضافه کرد: «در حال حاضر نیز تیم های پزشکی مراغه و تبریز در محل حادثه حضور دارند و به خدمت رسانی مشغول هستند».

فرمانده عملیاتی لشکر ۲۱ نیروی زمینی ارتش  از اعزام گردان‌های بلیات تیپ‌های متحرک هجومی ارتش و چند فروند بالگرد برای کمک به زلزله‌زدگان استان آذربایجان‌شرقی خبر داد.

دستور رسیدگی سریع به سازمان مدیریت بحران

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور  در دستوری به رئیس سازمان مدیریت بحران خواستار رسیدگی سریع به وضعیت زلزله زدگان و مناطق زلزله زده شد.

وی با تاکید بر اینکه امدادرسانی به سانحه دیدگان باید در اولویت قرار گیرد، گفت: تمامی واحدها و سازمان ها و ارگان‌های امداد‌رسان موظف به ارائه سریع و به موقع خدمات به زلزله‌زدگان هستند.

آغاز ارسال تغذیه و اسکان اضطراری در ورنکش

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفتگو با خبرنگار آنا تصریح کرد: در زمین لرزه آذربایجان شرقی، ۶ شهر و ۱۴۵ روستا تحت تأثیر قرار گرفتند که تاکنون ۷۸ روستا ارزیابی شدند و اسکان اضطراری در «ورنکش» شروع شده است.

سلیمی با بیان اینکه ‌۲ فروند بالگرد جهت ارزیابی هوایی به مناطق زلزله زده اعزام شدند، اظهار کرد: ۳۴ تیم عملیاتی به ۷۸ روستای ارزیابی شده اعزام شدند که در مجموع ۴۰۰ واحد خانه ناشی از زلزله آسیب دیدند.

وی ادامه داد: درحال حاضر تغذیه اضطراری به تمامی روستاهای زلزله زده بخصوص روستای ورنکش ارسال شده که تا ۷۲ ساعت تغذیه موجود است و احتمالا تا یک ماه تغذیه آنها فراهم شود.

وی هم چنین تاکید کرد اسکان اضطراری خانوارهایی که منازلشان تخریب شده آغاز شده است.

دانشگاه آزاد اسلامی برای امداد و اسکان زلزله زدگان اعلام آمادگی کرد

عزیز جوانپور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در گفتگو با خبرنگار آنا با بیان اینکه هیچ‌یک از واحدهای دانشگاهی این استان در زلزله صبح امروز خسارت ندیده‌اندگفت: «آمادگی اسکان آسیب‌دیدگان و زلزله‌زدگان در شهرهای میانه و سراب را اعلام کرده‌ایم و مسئولان مربوط هم اعلام‌کرده‌اند در صورت نیاز اطلاع‌رسانی و اعلام‌ نیاز خواهند کرد.»

۱۲ نفر بستری شدند/بیش از هزار راس دام تلف شد

نجار رییس ستاد مدیرت بحران کشور در گفتگو با خبرنگار آنا در خصوص میزان خسارات مالی و جانی زلزله گفت: بیش از هزار راس دام تلف شده، ۱۲ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند که یکی از آنها در وضعیت وخیمی به سر می برد و ۱۷۵ نفر نیز  به صورت سرپایی درمان شدند.  

آمار کشته شدگان دقیق نیست

مجتبی خالدی در گفتگو با خبرنگار حوزه حوادث گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، درباره تعداد آمار مصدومان بر اثر زلزله استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: بر اثر زلزله‌ صبح امروز در استان آذربایجان شرقی تا این لحظه ۳۴۸ نفر مصدوم که ۲۲ نفر بستری شدند و یکی از آنها که اوایل صبح علائم حیاتی نداشت اکنون با علائم حیاتی ثابت بستری است و یکی دیگر از مصدومان بر اثر شکستگی مهره‌های کمر به بیمارستانی در تبریز منتقل شد.

وی با بیان اینکه ۵ نفر فوتی بر اثر زلزله وجود دارد، گفت: هنوز معلوم نیست که چه تعداد فوتی باشد چرا که ممکن است برخی‌ها زیر آوار مانده باشند ضمن اینکه هنوز خسارات بیش از ۵ روستا ارزیابی نشده است.

همچنان احشام را از زیر آوار بیرون می‌کشند!

سید خلیل حسینی فرمانده قرارگاه جهاد سازندگی سپاه میانه در گفتگو با خبرنگار حوزه حوادث گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، درباره وضعیت بسیج و سپاه در منطقه زلزله زده آذربایجان شرقی اظهار کرد: از همان ساعات اولیه زلزله ۵٫۹ ریشتری صبح امروز، به دلیل رزمایشی که گروه‌های بسیجی در منطقه میانه داشتند در حال آماده باش بودند و به سرعت به محل اعزام شدند.

وی افزود گفت: همچنان آواربرداری در حال انجام است و احشام را از زیر ‌آوار بیرون می‌آورند.

هوای مناطق زلزله زده رو به سردی می‌رود

صادق ضیائیان مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا،افزود: پدیده خاصی از جمله بارش در این هفته برای این مناطق پیش بینی نمی‌شود اما از اواخر هفته آ‌ینده، زلزله زدگان شاهد سامانه بارشی در اواخر هفته آینده یعنی روز جمعه  خواهند بود.

وی اظهار کرد: تنها عاملی که می‌تواند روی افرادی که بر اثر زلزله در چادر اسکان یافته‌اند تاثیر داشته باشد دمای هوا است که رو به سردی می‌رود.

اماکن ورزشی در اختیار زلزله‌زدگان قرار خواهد گرفت

وزیر ورزش و جوانان به مدیران کل ورزش و جوانان استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و زنجان دستور داد تا اماکن ورزشی در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد.

مدارس آذربایجان شرقی، در زلزله آسیبی ندیدند

طی ارزیابی‌های صورت‌گرفته تیم‌های فنی و مهندسی، هیچ کدام از مدارس آذربایجان شرقی در زلزله در این زلزله آسیب جدی ندیدند.

در زلزله استان آذربایجان شرقی، تنها دیوار محوطه ۳ مدرسه قدیمی در روستاهای ورنکش و ترکمنچای دچار آسیب جزئی شدند که ترمیم و بهسازی آنها در دستور کار فوری اداره‌کل نوسازی مدارس آذربایجان‌شرقی قرار گرفته و از امروز عملیات اجرائی ترمیم و اصلاح آنها انجام می‌شود.

دستور سردار سلامی برای ارسال فوری امکانات به مناطق زلزله زده

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: فرمانده کل سپاه با صدور ابلاغی دستور گسیل امکانات لازم برای مناطق زلزله زده را داد.

سردار رمضان شریف افزود: رمانده کل سپاه طی ابلاغی به فرماندهان نیروی زمینی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) و معاون پشتیبانی دستور داد نسبت به گسیل امکانات لازم برای سرعت بخشیدن به عملیات امدادی و خدماتی و رسیدگی به خسارات و وضعیت مصدومان و رفع نیازهای فوری و ضروری زلزله‌زدگان اقدام کنند.

افزایش مصدومان زلزله به ۵۸۴ نفر

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت‌: زمین لرزه آذربایجان شرقی تاکنون ۵۸۴ مصدوم داشته است که فقط ۳۶ نفر بستری هستند.

مجتبی خالدی افزود: عموم مصدومان به دلیل ترس، با مصدومیت مواجه شده‌اند به طوری که آمار این افراد به ۵۱۸ نفر می‌رسد. 

آثار تاریخی آسیبی ندیدند

 بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته تاکنون و طبق گزارش‌های رسیده، زلزله بامداد جمعه ۱۷ آبان خسارتی به بناهای تاریخی آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و گیلان وارد نکرده است.

مرتضی آبدار بخشایش مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی گفت: خوشبختانه، گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که آسیبی به بناهای تاریخی آذربایجان شرقی وارد نشده است.

نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل نیز اظهار داشت: با توجه به شدت ۵/۹ ریشتری زلزله این امکان وجود داشت که بناهای تاریخی به‌ویژه در مشکین‌شهر آسیب ببینند که طی بررسی‌ها مشخص شد، آسیبی به بناها وارد نشده است.

هم‌چنین ابوالفضل مرادی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی زنجان گفت: بر اساس پایش صورت گرفته پس از زلزله بامداد ۱۷ آبان ماه، تا بدین لحظه گزارشی مبنی بر تخریب آثار تاریخی ارسال نشده‌ است.

شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان نیز گفت: بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده آسیبی به آثار و بناهای تاریخی گیلان نرسیده است.

او افزود: بلافاصله بعد از وقوع این زمین‌لرزه، بررسی برای خسارات احتمالی واردشده به آثار و بناهای تاریخی و موزه‌های استان گیلان شروع شد.

دستور وزیر رفاه برای رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور دستور فوری به روسای سازمان‌های تأمین اجتماعی و بهزیستی کشور بر امدادرسانی به هم‌وطنان زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی تأکید و نماینده ویژه خود را برای پیگیری و ارائه گزارش مستمر وضعیت آسیب دیدگان انتخاب کرد.

در دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمده است: با توجه به شناخت جناب آقای رومیانی از منطقه و مسئولیت ایشان در اداره امور استان‌ها ایشان به‌عنوان نماینده ویژه وزیر موضوعات را پیگیری و نیازهای ویژه قابل تأمین را منعکس خواهند کرد.

عملیات آواربرداری در روستاهای زلزله‌زده به اتمام رسید

فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اتمام عملیات آواربرداری در روستاهای زلزله‌زده گفت: امنیت به‌طور کامل در شهرستان‌های میانه و سراب برقرار است.

حسین عبدی درباره تمهیدات نیروی انتظامی در استان آذربایجان شرقی در راستای امدادرسانی به زلزله‌زدگان در شهرستان‌های میانه و سراب اظهار کرد: بعد از زلزله‌ ۵,۹ ریشتری که چند روز پیش در برخی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی رخ داد، تیم‌های مختلف و تخصصی از پلیس آذربایجان شرقی به محل‌های حادثه اعزام شدند. از طرفی بسیاری از مردم بلافاصله بعد از بروز حادثه، از منازل خود بیرون آمدند و به همین دلیل پلیس نیز برای حفاظت از منازل و اموال مردم به‌طور محسوس و نامحسوس حضور پیدا کرد.

وی ادامه داد: یگان‌های ویژه و پلیس‌های تخصصی نیز علاوه بر امدادرسانی به مردم زلزله‌زده، اقداماتی را برای جلوگیری از سرقت انجام دادند و مأموران تا عادی شدن شرایط در محل حاضر خواهند بود و در کنار مردم هستند.

فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه درحال حاضر امنیت به‌طور کامل در شهرستان‌های سراب و میانه برقرار است، تصریح کرد: هم‌اکنون آرامش به منطقه برگشته است و تاکنون نیز هیچ‌گونه حادثه امنیتی در روستاهای زلزله‌زده رخ نداده است.

این گزارش تکمیل می شود…

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *